pielgrzymki 2020

W 2020 roku odbyła się tylko jedna pielgrzymka do Fromborka oraz do Krynicy Morskiej ze względu na realne zagrożenie COVID-19.

Grupa 44 pątników, m.in. z Błotek, Turzna, Torunia, Złejwsi Wielkiej, Kamionek, Przysieka oraz Górska, wyruszyła 29 sierpnia 2020 roku do Fromborka i Krynicy Morskiej.

"Witam was bardzo serdecznie we Fromborku - mieście Kopernika" - tymi słowami przywitał przybyłych ks. Krzysztof Jabłoński, dyrektor Centrum Młodzieży Caritas Archidiecezji Warmińskiej we Fromborku. Kopernik kojarzy się z Toruniem, gdzie się urodził, ale całe swoje dorosłe życie spędził właśnie we Fromborku, posługując jako jeden z kilkunastu kanoników i równocześnie prowadząc badania w pobliskim ogrodzie, gdzie znajdowała się płyta (pavimentum) z przyrządami astronomicznymi.

Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w kaplicy kanonii Matki Bożej Wniebowziętej, położonej tuż obok domu Kopernika. Nawiązując do przypowieści o człowieku, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał każdemu różne talenty, ks. Krzysztof przypomniał, że jest takie stwierdzenie w teologii moralnej, że jednakowo nie znaczy równo. Pan Bóg daje każdemu tyle, ile potrzebuje do działania, do rozwoju. Każdy z nas ma w życiu swoje talenty, umiejętności i albo je rozwija, pomnaża, albo zaprzepaszcza dobra mu dane. Talenty nie są przeznaczone, aby się nimi pysznić, ale po to, aby nimi służyć, dzielić się nimi. W ten sposób nikomu niczego nie będzie brakować.

Podczas pobytu we Fromborku dzięki uprzejmości Tadeusza Kochańskiego, pełniącego funkcję kościelnego, a zarazem przewodnika po zabytkach Wzgórza Katedralnego, pątnicy zapoznali się z historią bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Uczestniczyli również w koncercie Pawła Kuchnickiego na organach katedralnych.

Artykuł z niniejszego wydarzenia ukazał sie w Tygodniku Katolickim "Niedziela" nr 38/20 IX 2020, strona VII


 
www.jmikolajczyk.pl