odbudowa muru wokół kościoła w pędzewie

___________________________________________________________

Około października lub listopada 2021 roku miał miejsce wypadek drogowy w Pędzewie. Kierowca dużym osobowym busem zjechał na pobocze, ściął zbrojony słup energetyczny i wbił sie w murowane ceglane ogrodzenie Kościoła w Pędzewie. Zdaje się, że nikt nie zginął. Wiózł ludzi. Energetyka bardzo szybko usunęła zniszczony słup energetyczny i wstawiła w to miejsce nowy, tak aby była zachowana ciągłość dopływu prądu. Od tego zdarzenia minął prawie rok i nikt nie podjął sie naprawy zniszczonego muru. W kwietniu 2022 roku zapytałem księdza Wojciecha Murawskiego, proboszcza Parafii w Złejwsi Wielkiej do której należy kościół w Pędzewie, czy pozwoli mi naprawić zniszczony mur. Ksiądz się zgodził.

Prace trwały siedem dni roboczych od 11 maja 2022 roku do 19 maja 2022 roku - wiadomo w niedzielę była przerwa. Wykonywały je dwie osoby, co dało łącznie ok. 112 roboczogodzin. Z uwagi na to, że konserwator zabytków zabroniła stosowania nowych cegieł do naprawy muru, koniecznym było zastosowanie cegieł z rozbiórki. W owym czasie najbliżej dostępne były cegły rozbiórkowe z Inowrocławia. Tak jednak się szczęśliwie złożyło, że z pomocą przyszedł Pan Piotrowski Janusz (Pędzewo), który bezpłatnie dostarczył cegły. Wszystko dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza. Zużyto łącznie około dwóch tysiecy cegieł. Ponad to zużyto około 1,2 tony zaprawy murarskiej typu "Kreisler" i znaczne ilości wody.

Warto może dopowiedzieć, że całkowity koszt naprawy muru wyniósł ok. 4,5 tys. zł.

Po odbudowie muru ksiądz proboszcz odprawił dwie msze święte: jedna w intencji żyjących i zmarłych harcerzy naszej gminy Zławieś Wielka (msza miała miejsce w listopadzie 2022 roku w kościele parafialnym w Złejwsi Wielkiej) oraz druga w intencji żywych i zmarłych honorowych dawców krwi z naszej Gminy Zławieś Wielka (miała miejsce w styczniu 2023 roku również w kościele parafialnym w Złejwsi Wielkiej).

Warto wspomnieć, że od tego czasu krwiodawcy podtrzymali tę inicjatywę i 4 listopada 2023 roku o godz. 16:30 miała miejsce kolejna msza święta sprawowana w intencji żyjących i zmarłych honorowych dawców krwi naszej gminy Zławieś Wielka. Msza święta miała miejsce w kościele pw. św. Walentego w Łążynie.

Wszelkie koszty związane z tą odbudową pokrył dr inż. Jarosław Mikołajczyk

___________________________________________________________

Poniżej przedstawiono stan zniszczonego muru po wstawieniu nowego słupa energetycznego.___________________________________________________________

Rozpoczęcie prac budowlanych przy odbudowie zniszczonego muru.

___________________________________________________________

Zakończenie prac.___________________________________________________________

Poniżej przedstawionmo dzwony kościoła w Pędzewie.___________________________________________________________

___________________________________________________________

 
www.jmikolajczyk.pl